تبلیغات
وبلاگ حماسه اقتصادی - سخنان رهبر انقلاب درباره مذاکرات؛ کارت زرد به گروه فشار ، هشدار به غرب
حماسه اقتصادی
حماسه اقتصادی
به طرف های خارجی به صراحت اعلام شد که مذاکره کنندگان کنونی ، به طور آشکار ، صریح و بی سابقه ای از حمایت رهبری و نظام برخوردار هستند و آنچه می گویند و انجام می دهند در قالب مأموریتی از جانب نظام است.

عصرایران - "هیچکس نباید مجموعه مذاکره کنندگان ما را سازشکار بداند، اینها بچه های خود ما و بچه های انقلابند. یک ماموریت سختی را برعهده دارند و هیچکس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند...همانطور که در مشهد هم گفتم، به مذاکره خوشبین نیستم، ولی باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد، اگر مذاکرات به نتیجه برسد که چه بهتر، ولی اگر نتیجه نگرفتند معنایش این باشد که کشور باید روی پای خودش بایستد... ما از مسوولان خودمان که در جبهه دیپلماسی فعالیت می کنند قرص و محکم حمایت می کنیم."آنچه خواندید فرازهایی از بیانات رهبر معظم انقلاب در آستانه 13 آبان است که دو مخاطب داخلی و خارجی دارد:

1 - مخاطب داخلی: همان طور که از نص بیانات رهبری مشخص است ، بخش مهمی از مخاطبان این سخنان ، افرادی هستند که در یکی دو ماه اخیر ، شدیدترین حملات را علیه دیپلماسی دولت داشته اند و با ادعای ارزشمداری و با شعارهای تند و بی مایه ، مذاکره کنندگان کشورمان را تخطئه ، تخریب و تضعیف می کردند.
به تلخی باید گفت که این هجمه ، از برخی تریبون های نماز جمعه و سایت ها و روزنامه ها گرفته تا بیلبوردهای شهر و از همه بدتر در صدا و سیما به طرز آشکاری پیگیری می شد تا آنجا که معاون وزیر خارجه کشورمان ، لب به گلایه گشود که مگر در زمان جنگ، رزمندگان را در داخل این همه تضعیف می کردند که اکنون دیپلمات هایی که در جبهه دیپلماسی هستند را این همه تخریب می کنند؟!


از آنجا که مهاجمان چند وقت اخیر ، مدعیان ولایتمداری هستند ، انتظار می رود در تبعیت از دستور صریح ولایت ، پیشگام باشند و به توپخانه های خود آتش بس دهند و در حمایت از مذاکره کنندگان کشور ، جبران مافات کنند.

البته عده ای از اینان ، صرفاً ادای ولایتمداری در می آورند و الّا بعد از افتضاحی که در مراسم 14 خرداد به بار آوردند، غائله 22 بهمن حرم حضرت معصومه(س) را ایجاد نمی کردند و سپس بی اعتنا به هشدارهای رهبری که این کارها را نادرست خواندند ، به خودروی رئیس جمهور در بازگشت از سفر سازمان ملل ، لنگه کفش پرتاب نمی کردند. برای اینان سخنان رهبری تا جایی محترم است که در تأییدشان باشد و الّا برخلاف ادعاهایشان، ولایتمدار نیستند.

اما مخاطب داخلی رهبری ، فقط گروه های فشار نبودند، بلکه عموم مردم نیز مورد مخاطب این سخنان هستند. رهبر انقلاب به نکته ای مهم در این باره اشاره داشتند و آن این که گمان نرود حتی در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات ، همه مشکلات حل می شود.
این یک واقعیت است که بخش مهمی از مشکلات کنونی کشور به ویژه در حوزه معیشتی ، ریشه در تحریم های ظالمانه کنونی دارد و موفقیت آمیز بودن مذاکرات و لغو تحریم ها می تواند گشایشی در اقتصاد ایجاد کند ولی نباید همه چیز را در مذاکرات خلاصه کرد و از توانمندی های داخلی غافل شد چه آن که انشاء الله بعد از لغو تحریم ها ، این ظرفیت های داخلی است که باید شرایط جدید را مدیریت کند.

2 - مخاطب خارجی:
دولت های 1+5 و مشخصاً دولت آمریکا ، مخاطبان دیگر سخنان امروز رهبری ایران بودند. این پیام ، دو شاخصه مهم داشت:
اول آن که به طرف های خارجی به صراحت اعلام شد که مذاکره کنندگان کنونی ، به طور آشکار ، صریح و بی سابقه ای از حمایت رهبری و نظام برخوردار هستند و آنچه می گویند و انجام می دهند در قالب مأموریتی از جانب نظام است.
در دولت قبل ، برخی تک روی ها و ناهماهنگی ها باعث شده بود طرف های خارجی ، به مذاکره کنندگان ایرانی بی اعتنا و بی اعتماد شوند ؛ حتی زمانی هم که رئیس جمهور وقت ، به رئیس جمهور آمریکا نامه نوشت ، نامه او را بی پاسخ گذاشتند.
سخنان  رهبری درباره تیم مذاکره کننده ، پیام دیپلماتیکی به طرف های خارجی است که بتوانند بر روی تیم ایرانی حساب کنند تا مذاکرات ، به طور جدی تری دنبال شود.

اما دومین پیام به طرف های خارجی این بود که جمهوری اسلامی ، برغم این که وارد مذاکره شده ، اما نه تنها هیچ گونه ذوق زدگی در این باره ندارد بلکه به طرف مقابل و مخصوصاً آمریکایی ها بی اعتماد است. از همین رو ، الزامی در خود نمی بیند که حتماً و به هر قیمتی که شده ، این مذاکرات را با توافق به پایان برساند و امکان فروپاشی گفت و گوها در صورت زیاده خواهی آمریکا وجود دارد.
منبع : عصر ایران
طبقه بندی: بیانات رهبری، 
برچسب ها: سخنان رهبر انقلاب درباره مذاکرات؛ کارت زرد به گروه فشار، هشدار به غرب،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 6 آذر 1392 توسط عبدالله کدخدائی
تمامی حقوق مطالب برای وبلاگ حماسه اقتصادی محفوظ می باشد